Çalışma Alanı Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

calisma-alani-aydınlatma

Çalışma Alanı Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Çalışma Alanı Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma çalışma verimliliği açısından zihinsel ve bedensel olarak etki eden dış etkenlerin başında gelmektedir. Bu yüzden çalışma alanı aydınlatması üzerinde düşünülmesi gereken ve iyi planlanması gereken hususların başında gelmektedir. Çalışma alanı aydınlatması dendiği zaman burada lüks kavramı devreye girmektedir. Ama bu lüks değer bilenen anlamının dışındadır. Seviye olarak lüks kullanılır. Yani aydınlatma seviyesi olarak kullanılır. İdeal çalışma alanı nasıl olmalıdır sorusunun cevaplarından biri de bu lüks kavramı ile ilgilidir. Alana düşen ışık miktarına aydınlatma seviyesi denir. Bu ışığın birimine lüks denir. Bir çalışma alanının ışık miktarını bu kavram ile açıklamak mümkündür. Değerin düşüklüğü veya yüksekliği çalışma alanının aydınlatma seviyesinin düşüklüğü veya yüksekliği ile doğru orantılıdır. Burada yanılgıya düşmemek gerekir. Zira ne kadar aydınlık olursa o kadar iyi gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı şekilde yetersiz aydınlatmada tıpkı fazla aydınlatma gibi olumsuz durumlar meydana getirir. Peki, ideal aydınlatma seviyesi ne kadar olmalıdır?
Bu sorunun cevabı biraz da hava durumuna göre değişkenlik gösterir. Hava durumunun çalışma alanı aydınlatması ile ne ilgilisi var diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu doğal ışık kaynağı güneşin görünür olma veya olmama durumları ile bağlantılıdır.
Güneşli bir günde aydınlatma seviyesi 10.000 lüks iken bulutlu zamanlarda bu rakam 1.000 lüks günbatımına doğru ise 10 lüks olarak hesaplanır. Tabii ki bu hesaplama genel geçer bir hesaplama olarak düşünülebilir. Çalışılan ortamın neresi olduğu da bu hesaplamada dikkat edilecek hususlardan biridir. Eğer ofis ortamından söz ediyorsak bu rakam 500 lüks olarak kayda geçebilir. Bu değer ideal aydınlatma seviyesi olarak kullanılabilir. Bu seviyeler lüksmetreler aracılığı ile ölçümlenir. Bu cihazlar ile yapılan ölçümlemeler neticesinde çalışma alanının aydınlatma seviyesi istenilen değerlere çıkarılabilir. Çalışma alanının lüks seviyesi istenilen seviyede olduğu zaman ister ofiste ister evde olsun hangi işi yaparsanız yapın daha huzurlu ve ambiyansı ruhsal olarak sizi tatmin eden bir alanda olma hissi verimi kesinlikle arttıracaktır.

Çalışma alanınızı nasıl ışıklandırmanız gerektiği ticari alanda, endüstride veya ofislerde aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili tüm detayları IŞIKLANDIRMA REHBERİ yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışma Alanınızın Aydınlatması Verimliliği Etkiler

Güneşin yaydığı ışıktan gün boyu en üst seviyede yararlanmak çalışma ortamındaki aydınlatma seviyesi ve çalışma verimliliği açısından son derece önemlidir. Güneş çalışma ortamına doğal bir aydınlatma sağlar ve sıcak bir hava oluşturur. Burada güneş ışığının çalışma ortamına direk temas etmesi istenmeyen ve verimliliği azaltan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün boyu yapay aydınlatmaya maruz kalmak migren ağrılarını tetiklediği için sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaşılmasına neden olmaktadır. Özellikle çalışma ortamında aydınlatmanın büyük kısmı floresanlar ile sağlanıyorsa bu kaçınılmaz bir sondur. O nedenle led aydınlatma sistemleri ve güneş ışığı tercihler arasında mutlaka olmalıdır.

Çalışma Alanınızda Işık Hangi Açıdan Gelmelidir?

Işığın geliş açısı çalışma ortamında ışığa maruz kalan çalışanların göz sağlığını doğrudan etkiler. Işığın sol üstten gelmesi idealdir. Tavandan yansıyan ışık ise gözleri dinlendirici etkiye sahiptir. Işığın rengi de göz sağlığını doğrudan etkilemektedir. Dekoratif aydınlatma sistemleri ile ise şık ve ruhsal olarak doyuma ulaştıracak çalışma alanı aydınlatmaları oluşturulması mümkündür. Led şerit kullanımı ise çalışma alanına modern bir görüntü verilmesini sağlar Modern bir görüntüyü olmazsa olmazları arasında sayacak müşterilerin ise karşısına alternatif olarak aplik seçeneği çıkmaktadır. Spor ışıklar ise arzu edilen modern aydınlatma alanını oluşturabilirler.

Bu gönderiyi paylaş